PREZENTOWNIK/10 książek idealnych na prezent dla każdego

Pewnie nie raz zdążyło wam się wybierać prezent dla bliskiej osoby i padało na książki. Książka jest idealnym prezentem w każdej sytuacji i z każdej okazji. Sytuacja komplikuje się, gdy ktoś kogo chcemy obdarować czyta dużo, ma sporo nowości, lub gdy gatunki zainteresowań nie pokrywają się z dobrze nam znanymi tytułami. Jak z tego wybrnąć? Nic prostszego, oto 10 książek idealnych dla każdego, z każdej okazji, bez ograniczeń wiekowych, płci, zainteresowań czy gatunków literackich. Z pewnością wybierzecie z nich co najmniej 1 idealna w takiej sytuacji prezentowej. Zaczynamy!

To pozycja dosłownie idealna, pod względem wizualnym, pomysłowym, metaforycznym. Ucieszy nie tylko książkoholika, ale też młodszych czytelników. Opis:

"Książka to coś więcej niż tylko zadrukowane strony poukładane i zszyte w odpowiednim porządku. To magiczny przedmiot mieszczący w sobie wiele światów. Potrafi zmienić nasze życie, sprawić, że pójdziemy inną ścieżką niż planowaliśmy, zobaczymy coś, czego wcześniej nie wiedzieliśmy. Może nawet zatrzymać czas, kiedy my wędrujemy po wyimaginowanych krainach.

Za sprawą dwojga znanych portugalskich twórców – ojca i syna – książka staje się szczytem góry ze spektakularnym widokiem, niekończącymi się schodami wyobraźni, lampką oświetlającą ciemną ścieżkę – to tylko niektóre z metafor, jakie stworzyli autorzy. „Gdybym była książką” to hołd złożony książce i czytaniu, rzecz ponadczasowa, która powinna znaleźć się na każdym książkowym regale – zarówno w dopiero powstającej, świeżej biblioteczce młodego czytelnika, jak i w pokaźnych zbiorach doświadczonego bibliofila.

Książka została obsypana międzynarodowymi nagrodami (m.in. w USA, Portugalii, Korei i Katalonii), i przetłumaczona na czternaście języków".

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

2. Nogaś z niejednej półki

Znany w gronie czytelników radiowiec i miłośnik literatury Michał Nogaś w antologii swoich rozmów z literatami przedstawia najciekawsze smaczki dotyczące książek. Możemy poznać zaplecze pisarzy z całego świata, możemy zobaczyć wszystko to co jest zanim książka zostanie napisana. Absolutny must read. Opis:

"Michał Nogaś od wielu lat rozmawia z pisarkami i pisarzami o ich najnowszych książkach, pyta o inspiracje i źródła, z których czerpią. Zachęca do rozmów o polityce i współczesności. „Z niejednej półki” to zbiór najciekawszych wywiadów z najważniejszymi autorami z całego świata oraz reportaż z pewnego śledztwa.  

Alice Munro po otrzymaniu Nagrody Nobla wycofała się z życia publicznego i nie udziela wywiadów. Autorka kultowych opowiadań mieszka w niewielkim, ale uroczym mieście nad jeziorem Ontario. Michał Nogaś specjalnie dla Państwa postanowił podążyć tropem pisarki. Gdy już tracił nadzieję na spotkanie z Noblistką, spotkał ją po prostu w kawiarni. Jak się dalej potoczyła ta historia?  

W książce znajdą się również nigdy niepublikowane wywiady z Olgą Tokarczuk czy Dorotą Masłowską, nowa rozmowa z Mariuszem Szczygłem, który zdradza jakie książki ratują mu życie, pierwszy wspólny wywiad małżeństwa pisarzy Agnety Pleijel i Macieja Zaremby Bielawskiego, opowieść Małgorzaty Rejmer o albańskich kobietach i rozmowę z Jerzym Pilchem o tym, jak napisać dobry felieton.  

„Z niejednej półki” to również wstrząsające wywiady z brazylijskimi pisarzami – Michelem Laubem i Bernardo Kucinskim oraz rozmowy z czworgiem laureatów Literackiej Nagrody Nobla – Olgą Tokarczuk, Swietłaną Aleksijewicz, Orhanem Pamukiem i Mario Vargasem Lloysą, a także czołówką światowych twórców i twórczyń, m.in.: Margaret Atwood, Paulem Austerem, Chimamanda Ngozi Adichie, Sarah M. Broom, Javierem Marìasem, Karlem Ove Knausgårdem, Zadie Smith czy Elizabeth Strout."

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

3. Ekstaza lat 90tych

Anna Gacek znany radiowy głos, ale też świetna dziennikarka muzyczna zrobiła subiektywny przegląd epoki w której większości z nas dane było dorastać. Opis:

" Muzyka, filmy, seriale, teledyski, moda, media, idole i ikony, rewolucja w rytmie "Smells Like Teen Spirit".

Seks, heroina i grunge. Supermodelki i trabanty. Laura Palmer i Courtney Love. Jeremy i dziewczyny z teledysków Aerosmith. Kurt, Eddie, Layne, Chris i Andy. Axl i Bono. Kate Moss i Madonna.  Seattle i Sub Pop. Koszule w kratę i martensy. MTV Unplugged i Beavis i Butt-head. Pokolenie X i Samotnicy. Anna Gacek w szerokim kontekście – obejmującym politykę, gospodarkę, kulturę, społeczeństwo i historię – zatrzymuje kilkadziesiąt niezapomnianych momentów popkultury. To opowieść pełna anegdot i mało znanych faktów.

"Ekstaza" Anny Gacek to więcej niż odpowiedzi na pytania, dlaczego Kurt Cobain opluł fortepian Eltona Johna, Agent Cooper uwielbiał słodycze, Anna Wintour nienawidziła grunge’u, Eddie Vedder zdemolował Carnegie Hall, a skromna pracownica wytwórni płytowej z Seattle wkręciła "New York Timesa”. To poruszająca opowieść o młodych ludziach zagubionych w swoim sukcesie, przerażonych niechcianą rolą rzeczników pokolenia. O samotności w adorującym tłumie, o pułapkach sławy, bezlitosnym świecie mediów i show biznesu, wreszcie o nieuchronnej tragedii.

Były to czasy najlepsze i były to czasy najgorsze. Były to wspaniałe czasy.

Lat dziewięćdziesiątych nie można opisać w jednej książce, to dopiero początek.

Liczba egzemplarzy z autografem była ograniczona."

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

4. Hanna Krall Żal

Antologia wszystkich reportaży tej autorki wydanych w różnych miejscach. Prezent idealny dla osób lubiących non fiction. Opis:

" Zebrane w jednym tomie wszystkie reportaże Hanny Krall, opowiadające o losie, Zagładzie i pamięci.

"Fantom bólu" to publikacja wyjątkowa: kultowe teksty mistrzyni reportażu, która zapisuje świat w niepowtarzalnym stylu. W skład jej wielkiej księgi opowieści, czyli ponad tysiącstronicowego tomu, wchodzą: "Zdążyć przed Panem Bogiem", "Sublokatorka", "Okna", "Hipnoza", "Taniec na cudzym weselu", "Dowody na istnienie", "Tam już nie ma żadnej rzeki", "To ty jesteś Daniel", "Wyjątkowo długa linia", "Król kier znów na wylocie", "Różowe strusie pióra" i "Biała Maria" – z najnowszą, dopisaną specjalnie do tej edycji, częścią zatytułowaną "Podwójne życie Władysława Sokoła".

"Hanna Krall w swoich tekstach ocala nie tylko nazwiska, miejsca i historie, ocala też pojedyncze gesty. Jak fotograf wydobywa jakiś drobiazg na pierwszy plan, a tło pozostawia w nieostrości, tak ona w jednym akapicie uwypukla coś, co inni może by zbagatelizowali. Krall jest też odważna. W przegadanym świecie proponuje małomówność".
ze Wstępu Mariusza Szczygła" 


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

5. Harda horda

Kolejna antologia, tym razem dla miłośników fantastyki. Kobiecy punkt widzenia, bo wszystkie opowiadania napisały kobiety. Opis:

"Kiedy kilkanaście kobiet łączy siły, powstają rzeczy wyjątkowe.

Dwanaście niesamowitych historii pełnych nostalgii i grozy. Wyrusz w niezwykłą podróż po zdumiewających światach, w których ludzkość próbuje radzić sobie ze skutkami katastrof spowodowanych przez naturę lub własną ignorancję, gdzie czasem pojawiają się chmury będące portalem do innego uniwersum, a w słowach niewinnej piosenki dla dzieci „Jaworowi ludzie” ukrywa się mrożąca krew w żyłach tajemnica.

Pierwsze wspólne dzieło stowarzyszenia Harda Horda. Grupy dwunastu znakomitych i nagradzanych polskich pisarek. Poznaj ich zjawiskową antologię o przekraczaniu granic.

Od kobiet dla kobiet. Ale nie tylko. Porywająca lektura dla wszystkich wielbicieli mrocznych klimatów.

"Jaką barwę przybiera fantastyka widziana przez pryzmat twórczości dwunastu autorek, moich koleżanek po piórze? Ja mówię: indygo. Kolor duchowości, zadumy, niezwykłości i kontaktów z tym, co nadprzyrodzone. Zbiór otwiera się przed czytelnikiem jak album pełen różnorodnych, zaskakujących obrazów. Istny szkicownik z podróży po krainach pełnych magii, przygody, grozy, wizji alternatywnej przeszłości z odrobiną ironii, nostalgii, przestrogi lub humoru. Mapa kobiecej wrażliwości i natury. Zaciekawieni? Zatem sięgnijcie i przekonajcie się sami".
Maja Lidia Kossakowska, pisarka, dwukrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla
 
"Dwanaście autorek, dwanaście opowiadań, dwanaście przekroczonych granic. Niektóre z historii aż się proszą o ciąg dalszy. Miejmy nadzieję, że ich autorki zechcą nas jeszcze kiedyś zabrać do swoich światów".
Anna Misztak"

Opis pochodzi od wydawcy. 

6. Książki dotyczące kuchni

 Tutaj możecie poszaleć, bo możliwości jest wiele. Podam wam dwie, które wydają się być najbardziej uniwersalne, bo chyba każdy lubi kawę i ziemniaki, lub przynajmniej jedną z tych rzeczy.


Po pierwsze, świetnym prezentem dla kawosza jest album o kawie. Zapewne ktoś z waszych bliskich piję kawę, ale nie wiele o niej wie, świetna okazja do takiego zakupu! 

7. Anna Sudoł ziemniaki zjedz

Druga propozycja to autorskie przepisy Ani Sudoł na temat wykorzystania ziemniaka. Znajdziecie przepisy na słono, na słodko, ziemniaki gotowane, smażone, pieczone, bajka. Polecam wam również zajrzeć na instagram @anna_sudol. Ania bardzo dużo mówi o samoakceptacji i pięknie żyje. 

To propozycja dla osób siedzących w youtubach ale nie tylko. Rafał Gębura tworzy z ogromnym powodzeniem kanał 7 metrów pod ziemią. Formuła jest dosyć prosta, bo zaprasza swoich gości na podziemny parking usytuowany 7 metrów pod ziemią, gdzie w kameralnej rozmowie przepytuje na różne tematy. Książka jest zapisem najciekawszych z nich.

Kolejne pokłosie you tubowego kanału, tym razem podróżniczy duet czyli Kaja i Mateusz, którzy niedawno wrócili z Tanzanii, gdzie wzięli ślub. Wspomni am o tym, bo śledziłam wydarzenia na bieżąco i były to ogromne emocje. Książka jest zapisem z podróży.

10. Książki rozwojowe 

To kategoria książek pomocnych w różnych dziedzinach życia. Są na tyle ogólnikowe, że można je łatwo dopasować do czytelnika


Mam nadzieję, że ten prezentownik będzie dla was pomocny i wybierzecie wspaniałe prezenty nie tylko na Święta. Dajcie znać w komentarzach co wam wpadło w oko, a czego zabrakło. Chętnie zobaczę, co wy polecacie.

Wasza Joanna. 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty